Töriblogger

Töriblogger

Michael Curtis Ford: A tízezrek

2016. október 05. - Berkes Márton, Töriblogger

curtis-ford-a-tizezrek--1354183-90.jpgMichael Curtis Ford regényíró csupán néhány művet írt, de témájukat tekintve ezek hasonlóak. Ezek mind ókori történelmi regények. Rengeteg regény játszódik az ókorban, de sok író szeret elrugaszkodni a történelmi forrásoktól, és fiktív történeteket is bemutatni. Curtis Ford könyvei azért különlegesek, mert az író célja, hogy a történelmi eseményeket mutassa be, regényes formában. Persze ez azzal jár, hogy amellett, hogy a történelmi források által megismerhető eseményeket és embereket bemutassa, fiktív személyeket és történéseket is létre kell hozni, hogy a modern kor olvasói számára érthetőbb legyen a történet.
Ami Curtis Ford regényeit még érdekesebbé tette számomra, hogy minden könyve egy-egy, a másiktól eltérő korszakban zajlik. A történelmi időrend szerint az első ilyen regénye A Tízezrek volt, amelyet 2001-ben írt, és egy évvel később adtak ki magyarul. A történelmi esemény, amelyet bemutat nem más, mint Xenophón és görög zsoldos seregének, a Tízezreknek a hadjárata, amely Kr.e. 401 és 400 között zajlott le, amikor egy perzsa trónkövetelő, Kürosz felbérelte őket, hogy segítsenek neki megdönteni II. Artaxerxészt, a Perzsa birodalom királyának trónját, amelyet magának kívánt megszerezni. A hadjárat tetőpontja a Kunaxa-i csata volt, amelyben Kürosz elesett, ami nagy csapás volt a vezető nélkül maradt görög seregre. Az ez utáni napokban a perzsák megpróbálták megsemmisíteni a görögöket, görög tábornokaikat sikerült is kelepcébe csalni. Ez után döntött úgy a sereg, hogy Xenophónt nevezze ki főparancsnoknak. Xenophón pedig igyekezett hazajuttatni a görög sereget a Perzsa Birodalom szívéből Hellászba, miközben az őket üldöző perzsák és a helyi törzsek támadásai próbálták őket ebben megakadályozni.
A történet szinte egy az egyben Xenophón Anabaszisz című művére támaszkodik, azzal a különbséggel, hogy az eseményeket Xenophón szolgálja, Szürakuszai Themisztogenész beszéli el a saját szemszögéből. És habár a mű nagy részét a „Tízezrek” hazavonulásának története teszi ki, elbeszélése ő és Xenophón gyerekkorával kezdődik, hogy így jobban megismerhető legyen a két főhős.
A regény nem túl terjedelmes, és a műben vannak szerelmi és érzelmi szálak, amelyek rövidek és nem is mindig érthetőek voltak számomra. Ugyanakkor a harci jelenete izgalmasan, és olykor igen naturalistán vannak leírva, ez azonban jobbá és izgalmasabbá tette ez a történelmi művet. Összefoglalva a Tízezreknél talán vannak jobb és hatásosabb, és szinte biztosan terjedelmesebb történelmi regények, ugyanakkor rövidsége az én szememben nem volt hátrány. Alapvetően minden volt benne, amit alapvetően elvárok egy történelmi-háborús regénytől, így a későbbiekben is szívesen olvasom majd Michael Curtis Ford regényeit.

Berkes Márton

A bejegyzés trackback címe:

https://cong.blog.hu/api/trackback/id/tr2511769969

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása